Elected Officials 2018 Candidates Notices Polling Places Events

 

Elected Officials

Tyler County Elected Officials Statewide/District Elected Officials
County Judge - Jacques L. Blanchette U.S. Senate - John Cornyn
County Commissioner Pct 1 - Martin Nash U.S. Senate - Ted Cruz
County Commissioner Pct 2 - James "Rusty" Hughes U.S. Congress District 36 - Dr. Brian Babin
County Commissioner Pct 3 - Mike Marshall Governor - Greg Abbott
County Commissioner Pct 4 - Jack Walston Lt. Governor - Dan Patrick
Sheriff - Bryan Weatherford Attorney General - Ken Paxton
Criminal District Attorney - Lou Ann Cloy Comptroller - Glenn Hegar
County Clerk - Donece Gregory Land Commissioner - George P. Bush
District Clerk - Chyrl Pounds Agriculture Commissioner - Sid Miller
County Treasurer - Sue Saunders Railroad Commissioner - Christi Craddick
Justice of the Peace Pct 1 - Trisher Ford Railroad Commissioner - Wayne Christian
Justice of the Peace Pct 2 - Martha Dawson Railroad Commissioner - Ryan Sitton
Justice of the Peace Pct 3 - Milton Powers Texas Supreme Court, Chief Justice - Nathan L. Hecht
Constable Pct 1 - Dale Freeman Texas Supreme Court, Justice Place 2 - Don R. Willett
Constable Pct 2 - John Fuller Texas Supreme Court, Justice Place 3 - Debra Lehrmann
Constable Pct 3 - Tony Reynolds Texas Supreme Court, Justice Place 4 - John Phillip Devine
Constable Pct 4 - Jim Zackery Texas Supreme Court, Justice Place 5 - Paul W. Green
Judge 88th District Court - Earl Stover Texas Supreme Court, Justice Place 6 - Jeff Brown
Judge 1A District Court - Delinda Gibbs-Walker Texas Supreme Court, Justice Place 7 - Jeffrey S. Boyd
  Texas Supreme Court, Justice Place 8 - Phil Johnson
State Senate District 3 - Robert Nichols Texas Supreme Court, Justice Place 9 - Eva Guzman
State House of Representatives District 19 - James White Texas Court of Criminal Appeals, Presiding Judge - Sharon Keller
  Texas Court of Criminal Appeals, Place 2 - Mary Lou Keel
  Texas Court of Criminal Appeals, Place 3 - Bert Richardson
  Texas Court of Criminal Appeals, Place 4 - Kevin Yeary
  Texas Court of Criminal Appeals, Place 5 - Scott Walker
  Texas Court of Criminal Appeals, Place 6 - Michael E. Keasler
  Texas Court of Criminal Appeals, Place 7 - Barbara Parker Hervey
  Texas Court of Criminal Appeals, Place 8 - Elsa Alcala
  Texas Court of Criminal Appeals, Place 9 - David Newell
  Ninth Court of Appeals, Chief Justice - Steve McKeithen
  Ninth Court of Appeals, Justice - Charles Kreger
  Ninth Court of Appeals, Justice - Hollis Horton
  Ninth Court of Appeals, Justice - Leanne Johnson